توسط رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در شیراز انجام شد:

 

تشریح نحوه برگزاری آزمون ورودی به مدارس سمپاد کشور در سال آینده / راه‌اندازی اولین مدرسه شبانه روزی سمپاد ویژه دختران عشایر در جنوب فارس

 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در سال آتی از نوع آزمون هوش و خلاقیت است و به‌صورت پیشرفت تحصیلی نخواهد بود.

 

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به نقل از  آموزش‌وپرورش استان فارس، فاطمه مهاجرانی در سفر به فارس و دیدار با مدیران مدارس استعدادهای درخشان این استان ، گفت :هم‌اکنون 114 هزار و 495 دانش‌آموز در 680 مدرسه استعدادهای درخشان در دوره اول و دوم متوسطه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به جمعیت 5 هزار و 700 نفری دانش آموزان مدارس سمپاد فارس در سال تحصیلی جاری ،گفت: هم‌اکنون تنها مدرسه استعدادهای درخشان عشایری کشور در استان فارس قرار دارد که ویژه دانش آموزان پسر است و آمادگی ایجاد مدرسه شبانه‌روزی عشایری دخترانه در جنوب فارس را نیز داریم.

وی با تأکید بر ضرورت توجه و برنامه‌ریزی ویژه برای استعدادهای برتر در کشور ،گفت: با توجه به ابلاغ اساسنامه سازمان مدارس استعدادهای درخشان و تشکیل هیئت‌امنای آن، این نوع مدارس همچنان باقوت به کار خود ادامه خواهند داد و امید است این مدارس در راستای نقش‌آفرینی خود در نظام مقدس اسلامی کار خود را به نحو مطلوب پیش ببرند.

مهاجرانی با اشاره به روند ثبت‌نام دانش آموزان برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان ،گفت: آزمون ورودی برای پایه هفتم  این مدارس از نوع آزمون هوش ، خلاقیت  و استعداد است و  به‌صورت پیشرفت تحصیلی نخواهد بود.

وی همچنین گفت: تلاش ما این است تا در سال‌های آینده روند پذیرش دانش آموزان برای ورود به پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان به‌صورت فرایندی انجام شود که بخش مهمی ازآن به صورت آزمون هوش و خلاقیت است .

 

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در توصیه به اولیای دانش آموزان متقاضی برای ورود به مدارس سمپاد ، گفت: با این روند حضور دانش آموزان در کلاس‌های تقویتی دروس مختلف، هیچ کمکی  به موفقیت آن‌ها در این آزمون نخواهد داشت .

وی بر لزوم غنی‌سازی محتوای آموزشی مدارس استعدادهای درخشان تأکید کرد و گفت: با پیش‌بینی برنامه‌های مبتنی بر تعامل بین دانش آموزان همچون خانه علوم پایه، اردوهای جهاد علمی، سمپاد تلفیقی و ... باید زمینه تعامل دانش آموزان سمپاد با سایر دانش آموزان را فراهم کرد.

مهاجرانی زمان ثبت‌نام برای آزمون مدارس سمپاد را بهمن‌ماه اعلام کرد و گفت: آزمون ورودی این مدارس نیز در اواخر فروردین و یا ابتدای اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار می‌گردد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان همچنین با اشاره بازدیدهای خود از مدارس سمپاد در فارس ،گفت : خواسته سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش از همه مدارس، تلاش برای تربیت دانش آموزان برای زندگی و انسان بودن به‌عنوان کلیدی‌ترین نکته این سند است و مشاهدات ما حاکی از آن است که سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به مقدار زیادی در مدارس سمپاد فارس در حال اجرا است و این استان در اجرای سند در کشور نمونه است.

وی توجه به اخلاق و دوری از کبر و خودپسندی، درک درست از موضوعات اجتماعی، شناخت ساحت اقتصادی در قالب تقویت سواد اقتصادی ، داشتن تفکر نقاد و آگاهی به خود را مکمل حوزه علمی دانش آموزان سمپاد دانست و گفت: باید دانش آموزان را به این مسیر هدایت کرد.

 

مهاجرانی با اشاره به موفقیت‌های کسب‌شده توسط دانش آموزان نخبه کشور در عرصه‌های مختلف در سطح دنیا،گفت: باید دانش آموزان نخبه را به نحوی تربیت کنیم که در صورت خروج از کشور برای استفاده از ظرفیت‌های علمی موجود در سایر کشورها، محصول تلاش خود را به زادگاه و میهن خود بازگردانند و این مقدور نیست مگر با ایجاد هویت و حس وطن‌دوستی در آن‌ها .

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ، توجه به ریشه‌های هویتی دانش آموزان را از موارد مورد تأکید در سند تحول دانست و گفت: علاوه بر هویت بخشی به دانش آموزان نخبه ،باید ظرفیت لازم برای پاسخگویی به نیازهای علمی آن‌ها را نیز در کشور فراهم کنیم.